”Probleme - soluții în U.E.”

- inapoi

În seara zilei de 28 martie 2018, părinți ai elevilor clasei a X-a P au luat parte la o ședință de informare urmată de o dezbatere privind probleme actuale în Europa: terorismul - prioritate majoră a UE, strategii de combatere; modalități de urmărire a căilor de spălare a banilor pentru finanțarea terorismului; migrația legală și ilegală, cote ce revin țărilor membre UE; importanța prezentării la alegerile europarlamentare; job în UE. Ambasadorii juniori și-au depășit emoțiile de început și și-au prezentat materialele scrise de mână sau pe calculator. A fost abordată și tema alegerilor europarlamentare din 2019, punându-se accent pe importanța prezenței la vot - cuvântul-cheie de la care s-a plecat fiind ”educație”, așa cum ne-a explicat doamna Ramona Mănescu - europarlamentar - la seminarul din 23 martie 2018. Având în vedere faptul că o parte din ambasadorii juniori vor deveni majori și vor termina școala în curand, a fost aleasă ca temă de discuție angajarea într-o țară a UE: Europass, cum poate fi accesibilă tuturor piața europeană a muncii - material pus la dispoziție de doamna Mihaela Danga.