Programul educativ „Școli-ambasador ale Parlamentului European”

- inapoi

9 Mai - Ziua Europei

Cu ocazia sărbătoririi zilei de 9 Mai a a avut loc o dezbatere cu temele:

1. CETĂȚEANUL EUROPEAN

2. PROBLEMELE ACTUALE ALE UNIUNII EUROPENE

PROGRAMUL EVENIMENTULUI:

1. Semnificația zilei de 9 Mai

2. Prezentarea programului educativ ”Școli-ambasador ale Parlamentului European”

3. Scurtă descriere a țărilor membre ale U.E.

4. Concurs ”U.E., alegerile europarlamentare”

5. Dezbatere pe tema principalelor probleme ale U.E.

Participanți: Reprezentanți ai mediului educațional bucureștean: directori, consilieri educativi, cadre didactice, ambasadori seniori și juniori, elevi ai Liceului Tehnologic ”Ion I.C. Brătianu” și ai Colegiului Tehnologic ”Viaceslav Harnaj”.

Data de desfășurare a evenimentului: JOI, 9 MAI 2019, ORELE 10:00

Locul de desfășurare: BIBLIOTECA METROPOLITANĂ BUCUREȘTI, str. Mihai Bravu nr. 4

Elevii, printre care și ambasadori juniori, s-au descurcat foarte bine la toate cele 3 activități. Ei au dovedit că au cunoștințe despre țările U.E., despre data și semnificația alegerilor europarlamentare, și-au exprimat părerile cu privire la diferite teme de importanță europeană: migrația, terorismul, dronele - probleme ce pot crea, libertatea, cetățean european. La sfârșit, toți participanții au primit diplome.

Activitatea elevilor de la Liceul Tehnologic ”Ion I.C. Brătianu” s-a desfășurat sub îndrumarea ambasadorilor seniori Elena Surdu, Crina Bogdan, Liliana Ion, Elena Diplașu.

Mulțumim partenerilor noștri de la Colegiul Tehnologic ”Viaceslav Harnaj”, dnei director Felicia Stroe, dnei prof. care a însoțit elevii.

- inapoi