Programul educativ „Școli-ambasador ale Parlamentului European”

- inapoi

Activitate desfasurata in cadrul Liceului Tehnologic ”Ion I.C. Brătianu”

În ziua de 04.05.2017, elevii de la clasele a IX-a și a X-a din Liceul Tehnologic ”Ion I.C. Brătianu” au participat la activitatea propusă de dl. prof. de istorie Alin Mircea - ambasador senior în cadrul programului ”Școli-ambasador ale Parlamentului European”.

Elevii au fost împărțiți pe grupe și au lucrat pe baza fișelor primite pe tema dată: ”Europa contemporană: diversitatea, unitate, integrare”: ”, ,Astazi as dori sa ma refer la tragedia Europei. Acest nobil continent cuprinde cele mai frumoase si mai cultivate regiuni ale lumii, bucurandu-se de un climat temperat si echilibrat. Este fantana credintei crestine si a eticii crestine.

Este la originea celor mai multe culturi, a artei si a filosofiei, atat in Antichitate, cat si in timpurile modern. ”; Jean Monnet - cine a fost, ce plan a conceput; Robert Schuman - ce funcții a ocupat, ce realizări în politică a avut; tratatul de la Maastricht.

- inapoi

Linkuri utile